Nie ufam jego nowym kolegom

Im mocnej będziesz to pokazywała, tym dziecko bardziej będzie ich bronić . Jak inteligentnie poradzić sobie w takiej sytuacji?

 

Przecież to moi kumple słyszysz od swojego dziecka, gdy tylko coś o nich powiesz co mogło by mu się nie spodobać. To typowa reakcja nastolatka. Dlatego łatwiej do niego dotrzesz rozmowa na poziomie , niż ocenianiem jego znajomych. Powiedz otwarcie co cię niepokoi. Podaj przykłady zachowań, których nie możesz zaakceptować, oczywiście wyjaśnij to np. „Beata pożyczyła od ciebie kolejną książkę, a jeszcze trzech innych nie oddała”, zamiast „Beata to cwaniara i wykorzystuje cię”. Postaraj się nie pouczać dziecka. Zamiast tego zastanówcie się razem, czy warto kolegować się z kimś przez kogo traci się swoją własność. Opowiedz dziecku jakie ty cechy cenisz w swoich naj lepszych przyjaciołach: uczciwość, szczerość itd. Jest szansa, że pociecha sama wyciągnie wnioski.

Są sytuacje kiedy musisz zareagować

Zauważyłaś, że młody człowiek sięga po alkohol, narkotyki bądź działa na krawędzi prawa? Zapowiedz mu stanowczo o tym, że tego nie akceptujesz i nie zamierzasz akceptować! Powiedz mu jakie wyciągniesz konsekwencję, gdy cię nie posłucha np. cofnięcie kieszonkowego, zakaz wychodzenia wieczorami, czy obiecane wczasy. Jednocześnie zapewnij wsparcie i podpowiedź, jak zerwać zła znajomość.

 

3       mądre zasady

1.Unikaj bezpośredniej krytyki. Wyjaśnij dlaczego twoim zdaniem nie są oni dobrymi przyjaciółmi. Podaj przykład zachowań, które cię niepokoją.

2.Daj czas na refleksje. Nie oczekuj że nastolatek zmieni znajomych po jednej rozmowie, ale na pewno im się przyjrzy.

3. Pokaż dziecku, że mu ufasz. Osiągniesz tym więcej, niż nieustannymi pytaniami i zakazami.

 

© Copyright Dojrzała kobieta 2023