Moje dziecko bawi się samo

Czas spędzony z rówieśnikami to nie tylko wesoła zabawa. To trening ważnych umiejętności. Warto go dziecku pokazać.

 

Niektóre maluchy bez trudy włączają się do zabawy z kolegami. Zaś inne mają z tym problem- stoją z boku i się przyglądają. Tym czasem wspólna zabawa jest dla dziecka bardzo ważna. To dzięki niej mały człowiek uczy się czekania na swoją kolej innymi słowy uczy się cierpliwości. Pojmowania uczuć innych, dzielenia się i radzenie sobie z uczuciem porażki.

 

Pomóż odnaleźć się w grupie

Jeżeli maluch stroni od innych dzieci, na początek warto jest pomyśleć dlaczego tak się dzieje. Całkiem możliwe że brak mu wiary w siebie, jest bardzo wrażliwy, boi się krytyki ze strony kolegów, bądź nie lubi krytyki z ich strony. Samotnikami bywają także dzieci, które w jakiś sposób różnią się od pozostałych np. noszą okulary lub są wybitnie zdolne(mają wtedy inne zainteresowania niż pozostali rówieśnicy). W każdym z tych przypadków dziecko potrzebuje twojego ciepła i wsparcia oraz zrozumienia. Bardzo ważne jest, by umiejętnie zachęcić je do zabawy z innymi. Na wstępie pomóż dziecku zaprosić do domu kolegów na początek dwóch. W tak kameralnej grupie i co naj ważniejsze na swoim terenie maluch, bez stresu pozna reguły wspólnej zabawy. Warto nauczyć go jakiś gier, aby mógł zaimponować rówieśnikom. Gdy czasem dojdzie do kłótni, nie wtrącaj się i nie wyręczaj dziecka samo musi sobie poradzić. A gdy da sobie radę z nowym zadaniem pamiętaj o pochwale. Dziecko poczuje się pewniej.

 

3 cenne zasady

1.Nie nazywaj nigdy dziecka dzikusem czy odludkiem. To tylko utrwali w nim nieśmiałość.

2. Ułatwiaj kontakt z innymi dziećmi zabieraj np. na plac zabaw i zapraszam do domu. Zorganizuj piknik czy wspólne wyjście do zoo.

3. Staraj się podkreślać i doceniać mocne strony malca. Łatwiej uwierzy w siebie i nabierze odwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *