Dorastanie i pierwsze sympatie

To czas prób dla twojego dziecka, a także dla ciebie. Jest to również znakomita lekcja wrażliwości oraz tworzenia szczęśliwych, bliskich relacji.

 

Twoje oczko w głowie wróciło z kolonii zakochane? Cóż miłość nie wybiera, może dosięgnąć każdego nawet bardzo młodego człowieka. Na pewno cieszysz się z tego wydarzenia, ale też dręczą cię wątpliwości jak powinnaś zareagować. Czy to aby nie za wcześnie na poważne sympatie? Uwierz że wszystko jest w porządku. Twoje dziecko po prostu w kolejny etap życia , jeśli umiejętnie je teraz wesprzesz, zyska doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim ważne jest aby uczucia dziecka potraktować z powagą. Nawet jeśli jego plany są absurdalne, nie wyśmiewaj ich. Rozmawiaj z nim i stosuj adekwatne wyjaśnienia do wieku. Warto wpajać od najmłodszych lat szacunek dla drugiej osoby i że miłość to nie wygłupy. To też idealny moment aby poruszyć temat iż nie zawsze miłość będzie odwzajemniona. Dzięki temu twoja pociecha łatwiej zrozumie swój smutek, gdy zostanie odrzucony. A gdy dziecko nie chce opowiadać o nowej sympatii, nie nalegaj przyjdzie moment że samo się otworzy.

Bądź delikatna i dyskretna

Może się zdarzyć, że obiekt westchnień dziecka nie bardzo Ci się spodoba. Bądź jednak wyrozumiała i nie krytykuj tego bezpośrednio. Pamiętaj aby nie zaczynać takich tematów w gronie rodzinnym. Dziecko mogłoby poczuć, że je zdradziłaś i że traci oparcie, którego bardzo teraz potrzebuje.

 

3 złote zasady

1.Szanuj i traktuj serio nowe uczucie dziecka. To dl niego ważnie doświadczenie.

2.Słuchaj uważnie nie przerywaj mu i nie pouczaj. W ten sposób dowiesz się co naprawdę przeżywa.

3. Nie opowiadaj, ani nie dowcipkuj na forum rodzinnym, o jego nowej sympatii. To by było zbyt krępujące.

© Copyright Dojrzała kobieta 2021