NTM – jak opiekować się bliskimi

45% Polaków wskazuje, że najtrudniejszym aspektem opieki nad bliską osobą jest pomoc w pielęgnacji w chorobie – wynika z raportu „Międzypokoleniowe rozmowy Polaków” przygotowanego w ramach kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”
na zlecenie marki TENA. Dlaczego pomoc bliskim w myciu się czy ubieraniu sprawia nam trudności i jak przełamać własny opór, podpowiada ekspert kampanii.

 

 

Jakie aspekty opieki nad bliską osoba uważa Pan/i za najtrudniejsze?

 

 

Pomoc w pielęgnacji oraz wsparcie finansowe jako najtrudniejsze aspekty opieki nad bliskimi osobami wskazywali zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Niezależnie od wykształcenia oraz miejsca zamieszkania pomoc w prowadzeniu domu czy też w załatwieniu spraw wskazywana była jako najmniej problematyczna.

 

Skąd ten opór?

 

Mycie czy ubieranie osoby bliskiej wymaga zdecydowanie bardziej intymnego kontaktu niż zrobienie zakupów czy zapisanie do lekarza, dlatego też może sprawiać nam to pewne trudności. Udzielenie finansowego wsparcia zależne jest od zasobności naszego portfela. Pomoc w pielęgnacji wymaga przełamania pewnych oporów w nas samych, zwłaszcza jeśli bliska nam osoba ma, np.: nietrzymanie moczu. Jeśli tak jest, powinniśmy zdobyć

 

 

 

 

 

odpowiednią wiedzę, która pozwoli nam fachowo zaopiekować się bliskim. Znajomość podstawowych zasad higieny czy produktów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji, a przede wszystkim szczera rozmowa sprawi, że przełamiemy własny opór. Bardzo ważne jest też to, by uszanować granice intymności i wstydu wyznaczone przez samą osobę starszą. Pomagać do momentu, w którym podopieczny nie wyrazi chęci samodzielnego kontynuowania czynności pielęgnacyjnych – komentuje prof. Barbara Szatur – Jaworska, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

 

 

Jak przełamać barierę by skutecznie pomóc?

 

  1. Zastanów się jakiego wsparcia oczekuje Twój bliski. W pierwszej kolejności porozmawiaj z nim i ustal, jakiej pomocy oczekuje od Ciebie. Czy wsparcia w codziennej pielęgnacji, a może pomocy finansowej, albo zwyczajnej rozmowy? Oceń jego samodzielność i czy może sam się umyć, ubrać. Kwestie codziennej pielęgnacji osoby z NTM będą wymagały od Ciebie pogłębienia wiedzy o dostępnych metodach pielęgnacji, jakie należy do tego używać.
  2. Poznaj zasady codziennej pielęgnacji osób z NTM. Pamiętaj, że osoby z NTM powinny myć okolice intymne odpowiednim płynem co najmniej dwa razy dziennie. Nie należy używać do tego gąbki czy myjki, ponieważ na ich powierzchniach znajduje się dużo bakterii. Do dokładnego osuszania sfery intymnej warto przeznaczyć odrębny ręcznik.
  3. Odpowiednio dobierz preparaty. Skóra w okolicach intymnych osób z NTM jest szczególnie narażona na podrażnienia. Należy więc szczególnie dokładnie dobrać produkty do jej codziennej pielęgnacji. Oprócz płynów do higieny intymnej o odpowiednim pH (5,5), warto zakupić krem łagodzący podrażnienia oraz w specjalne wkładki anatomiczne, które jednocześnie wchłaniają wilgoć i neutralizują nieprzyjemny zapach. Powinny być one dostosowane do problemu i jego natężenia. Bezpłatne próbki wkładek zamówisz na stronach www.corewellness.pl oraz www.TENA.pl.
  4. Poszukaj wsparcia dla siebie. Dbaj o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Twoje zdrowie i pozytywne nastawienie są bardzo ważne dla osoby, którą się opiekujesz. Nie bój się pytać i szukać wsparcia dla siebie. W każdą pierwszą środę miesiąca w ramach kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” psycholog oraz pielęgniarka urologiczna udzielają konsultacji telefonicznych. Zapytaj psychologa, jak rozmawiać z bliską osobą, jak znaleźć w sobie siły do codziennego wsparcia innych. Gdy natomiast potrzebujesz porady odnośnie wyboru preparatów do codziennej pielęgnacji bliskiej osoby bądź nurtują Cię pytania o NTM,  zadzwoń do pielęgniarki urologicznej.

 

Dyżur PSYCHOLOGA odbywa się w każdą pierwszą środę miesiąca, pod bezpłatnym numerem infolinii 800 60 66 68, w godzinach od 9:00 do 13:00.

 

Dyżur PIELĘGNIARKI UROLOGICZNEJ odbywa się w każdą pierwszą środę miesiąca pod bezpłatnym numerem infolinii 800 60 66 68, w godzinach od 16:00 do 20:00.

 

Eksperci odpowiadają na pytania tylko w wyznaczonych godzinach dyżurów. Połączenie jest bezpłatne.

© Copyright Dojrzała kobieta 2024